بازار خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی داغِ داغ+ فیلم و تصویر

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: تاکنون ۸ هزار و ۸۳۴ تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است که در مقایسه با سال قبل در همین مدت نشان از رشد ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی دارد.

بازار خرید تضمینی گندم در خراسان جنوبی داغِ داغ+ فیلم و تصویر

بچه های خاکریز– خراسان جنوبی؛ سمیه محمدی، هر چه بر شدت گرما افزوده می‌شود به همان نسبت هم دشت و زمین‌های زیرکشت برکت خدا زودتر زودتر آماده برداشت می‌شود. رقص گندم زارها در دشت‌های بیکران زیرکشت این قوت لایموت و استراتژیکی جلوه‌هایی از قدرت لایزال الهی را در خراسان جنوبی تشنه و زخم خورده از قهر ٢٢‌ساله طبیعت به نمایش می‌گذارند. همین‌که چشم آسمان گریان می‌شود لبخند خرسندی و زیر لب شکر خدا گفتن کشاورزان نیز به عرش اعلا می‌رسد. آسمان که بگیرد و کشاورز گندمکار هم اشک شوق می‌ریزد به‌واسطه این رحمت و برکت چرا که می‌داند با هر قطره قطره باران‌ها دانه‌های گندم هم از دل زمین خواهند رویید و قوت قلب همه خواهند شد. همه چشم امید می‌دوزند به موسم برداشت گندم و برداشت خوب هم بستگی به باران‌های زمستانی و بهاری با عافیت دارد تا این دانه‌ها طلایی از دل سیاه زمین بتوانند سر برآوردند سبب خرسندی همه شوند چرا که گندم قوت لایموت همه مردم است.

اما گاهی با این که کشاورزان دل به آسمان می‌دهند که بر سر گندم زارهایشان ببارد اما چون رحمت کمی نصیب این زمین‌ها در موعد مقرر می‌شود شاید گندم‌ها سر از خاک برآوردند اما آن‌قدر رشد نمی‌کنند که بتوان آن‌ها را درو کرد و گندمی برداشت به همین واسطه این گندم زارها می‌شوند علوفه دام‌ها و محل چرای آن‌ها. اکنون نیز بازار خرید تضمینی گندم برای آن‌هایی که مازاد بر نیاز دارند داغ است و برخی از کشاورزان نیز از این که گندم با قیمت کمی از آن‌ها خریداری می‌شود و گاهی هم به موقع مطالباتش پرداخت نمی‌شود گلایه دارند. گلایه آن‌ها هم از این بابت است که با این که قیمت اغلب نهاده‌های کشاورزی افزایش چشمگیری داشته است اما قیمت گندم چندان افزایش نیافته است و درآمد حاصل از آن‌ها هزینه داشت و برداشت را پاسخ‌گو نیست و گاهی مجبورند از جیب خویش نیز برای این هزینه بپردازند.  

دیدگاهتان را بنویسید