ابتلا به سرطان روده در یزد، بالاتر از متوسط کشوری است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: سالانه بیش از ۲۰۰ مورد جدید ابتلا به سرطان روده بزرگ در استان شناسایی می شوند.

ابتلا به سرطان روده در یزد، بالاتر از متوسط کشوری است

به گزارش بچه های خاکریز از یزد، دکتر محسن میرزائی صبح امروز در جمع برخی خبرنگاران حاضر شد و اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار های منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یزد رتبه سوم شیوع سرطان روده بزرگ هم در زنان و هم در مردان را داراست.

وی افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون از بین ۱۹۰ هزار فرد ۵۰ تا ۶۹ ساله در استان، ۳۵ هزار نفر در برنامه غربالگری و تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ شرکت کردند که از این بین چهار هزار و ۱۶۰ نفر جهت ارزیابی های تکمیلی به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: با توجه به اهمیت تشخیص زودرس این بیماری، برنامه غربالگری و تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ در تمام مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های بهداشت و خانه های بهداشت به صورت رایگان در حال اجرا است و به افراد گروه سنی ۵۰ تا ۶۹ سال توصیه می شود که در این غربالگری شرکت کنند.

میرزایی تصریح کرد: همچنین از آنجا که زمینه ارثی می تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد، شرکت اطرافیان درجه یک و ۲ افراد مبتلا به سرطان یا پولیپ یا بیماری التهابی روده بزرگ، در این برنامه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در غربالگری و تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ با مراجعه فرد به واحدهای بهداشتی، مراکز خدمات جامع سلامت یا پایگاه های سلامت و یا خانه های بهداشت، یک تست خون مخفی در مدفوع برای فرد انجام می‌شود همچنین علایم بالینی شامل دیدن خون واضح در مدفوع، تغییر در اجابت مزاج مانند یبوست یا اسهال، کاهش وزن و وضعیت سوابق فردی و خانوادگی از نظر سابقه سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده یا بیماری التهابی روده بزرگ، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

پایان پیام/الف

دیدگاهتان را بنویسید