آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
Hill H15؛ اختراعی که ۳۰ سال به خط تولید نرسید!

مجله تصویری سلاح- مسلسل دستی Hill H15 توسط مهندس نفت و مخترعی آمریکایی به نام جان هیل (خلبان سابق نیروی هوایی سلطنتی کانادا در جنگ جهانی اول) توسعه یافت و حتی در زمان تولید نیز بسیار پیشرفته تر از رقبای دیگر خود بود. هرچند این سلاح الهام بخش طراحی و ساخت نسخه موفقیت آمیز FN P90 بود، دوران حرفه ای خود را در گمنامی پشت سر گذاشت. هیل ایده پردازی برای تولید سلاح آینده نگر خود را در اواخر دهه ۱۹۴۰ آغاز کرد اما نخستین پروتوتایپ از آن تا اوایل دهه ۱۹۶۰ ساخته نشد.

H15 به وسیله خشابی منحصر به فرد از جنس پلاستیک شفاف تغذیه می شد. این خشاب از پیش بارگیری و با کلاهکی آلومینیومی مهر و موم شده است. ظرفیت خشاب ها با توجه به طول آنها متفاوت خواهد بود. در این میان H15 بیشترین سازگاری را با کارتریج های .۳۸۰ ACP و ۹×۱۹ mm داشته است. نواخت آتش آن نیز حداکثر ۴۰۰ الی ۵۰۰ دور در دقیقه بوده و همین امر سلاح را نسبتا قابل کنترل ساخته است.

 

سلاح مذکور فاقد قابلیت شلیک در حالت نیمه خودکار بوده و دکمه های کنترلی کمی دارد. با این حال شباهت های ظاهری قابل توجهی میان H15 و FN P90 وجود خواهد داشت. این دو مدل هر دو از حضور یک سیستم تغذیه کننده افقی بهره می برند. البته لازم به ذکر است که این سیستم در P90 برخلاف H15، یک رمپ تغذیه مارپیچی به جای حالت چرخشی دارد. همانطور که گفته شد این دو سلاح شباهت های متعددی دارند که از جمله موارد دیگر می توان به سیستم تخلیه اشاره کرد. طبق نظر متخصصین، چنین شباهت هایی تنها یک اتفاق ساده نخواهند بود. جالب است بدانید که هیل در سال ۱۹۶۳ به کارخانه FN یا فابریک ناسیونال آرستال بلژیک دعوت شد و یکی از پروتوتایپ های مسلسل دستی خود را در این بازدید برای مدت زمان چند سال به امانت سپرد. مهندسین FN بدون هیچ شکی پیش از بازگرداندن سلاح به مالک اصلی خود، بررسی های لازم را انجام داده اند. بدین ترتیب هرچند اطلاعات مستندی در دست نیست، اما همانطور که دو پتنت (حق انحصاری ثبت ایده) هیل در پتنت سیستم تغذیه FN P90 نیز ذکر شده، احتمال نمونه برداری از H15 توسط تیم FN بالا است.

تصویر زیر به منظور نمایش اندازه سلاح در مقایسه با یوزی قرار گرفته است:

 

در حالت بارگیری نشده H15 حدودا ۲٫۰۴ کیلوگرم وزن دارد. قنداق نیز در نمونه های ابتدایی از جنس چوب بوده است. به نظر می رسد نمونه اولیه ای که در اسپرینگفیلد آمریکا مورد آزمایش قرار گرفت است، مجهز به لوله MP40 باشد. البته این سلاح به علت استفاده گسترده از مسلسل های دستی M3 توسط ارتش آمریکا در دوران مربوطه، چندان مورد استقبال واقع نشد. هیل در تلاش برای جلب اعتماد سازمان های قانونی و همچنین ارتش، H15 را دستخوش تغییرات متنوعی کرد اما در نهایت این سلاح هیچ گاه به خدمت موارد مذکور در نیامد. طی تمام این سال ها، هیل توانست نظر تولید کنندگان مختلفی را به خود جلب کند. برای مثال FN یا کمپانی فابریک ناسیونال آرستال بلژیک در ابتدا به طرح هیل علاقه مند شد اما به علت عدم استقبال مناسب از جانب مشتریان، این پروژه در سال ۱۹۶۵ خاتمه یافت. هیل همچنین کلت را با خود همراه ساخت و هزینه کلی تولید سلاح حدود ۳۰ الی ۴۰ دلار عنوان شد. هیل در سال ۱۹۹۱ در سن ۹۶ سالگی بدون موفقیت در تولید انبوه طرح خود درگذشت.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

 ارسال در حدود 5 ماه قبل  ادامه مطلب »