آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
  کاشت مو
  بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  تبلیغات شما
  تبلیغات شما در این مکان, ماهانه 5.000 تومان
  YourSite.Com
  ۱۰ تا از بزرگترین شبکه‌های مترو جهان!

  تقریباً در تمام کلان‌شهرهای مدرن شبکهٔ مترو وجود دارد و کارشناسان از معیارهای مختلفی برای مقایسهٔ آن‌ها استفاده می‌کنند. در این مقاله فهرستی از بزرگترین شبکه‌های متروی جهان گنجانیده شده که شاخص این لیست بر اساس تعداد ایستگاه‌های هر شبکه در نظر گرفته شده است. با عجیب‌ترین همراه باشید تا نگاهی به بزرگترین شبکه‌های متروی جهان داشته باشیم.

  ۱۰- متروی توکیو، ژاپن: ۱۷۹ ایستگاه

  tokyo metro toranomon station exit 4 tokyo metro toranomon station

  ۱۷۹ ایستگاهِ متروی توکیو در امتداد ۱۹۵.۱ کیلومتر واقع شده‌اند. متروی توکیو هر سال توسط ۲٫۳ میلیارد نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  ۹- متروی مسکو، روسیه: ۱۹۴ ایستگاه

  moscow1 moscow2 moscow3 moscow4 moscow6

  متروی مسکو در سال ۱۹۳۴ میلادی افتتاح شد و در مجموع طولی برابر ۳۲۵.۴ کیلومتر دارد. این شبکه در سال به حدود ۲٫۵ میلیارد نفر خدمات ارائه می‌دهد. با این حال، متروی مسکو تنها یک شبکه متروی معمولی نیست. ایستگاه‌ها به نام “مکان‌های زیرزمینی” شناخته شده‌اند. توجه زیادی به طراحی این ساختارهای زیرزمینی معطوف شده است: تصاویر روی دیوارها، لوسترهای آویزان از سقف‌ها و غیره. ایستگاه‌های متروی مسکو به خودی خود، جزو جاذبه‌های جهانگردی این شهر محسوب می‌شوند. برخی از زیباترین آن‌ها ایستگاه Komsomolskaya، ایستگاه Kievskaya، ایستگاه Prospekt Mira، ایستگاه Park Pobedy، ایستگاه Novoslobodskaya و ایستگاه Mayakovskaya هستند.

  ۸- متروی مکزیکوسیتی، مکزیک: ۱۹۵ ایستگاه

  mexic1

  ایستگاه متروی مکزیکوسیتی دارای ۱۹۵ ایستگاه در مجموع طول ۲۲۶.۵ کیلومتر است. متروی مکزیکوسیتی هر ساله به ۱٫۶ میلیارد نفر خدمات ارائه می‌دهد.

  ۷- متروی پکن، چین: ۲۳۲ ایستگاه

  china beijing1 jpg china beijing2

  متروی پکن با سالانه ۳٫۲ میلیارد مسافر، مشغول‌ترین شبکه متروی دنیا است.

  ۶- متروی شانگهای، چین: ۲۶۳ ایستگاه

  china shanghai1 china shanghai2

  تنها هنگامی که صحبت از تعداد ایستگاه به میان می‌آید، متروی شانگهای در مقام ششم است، اما این شبکهٔ مترو بیشترین طول را در میان شبکه‌های متروی جهان دارد: ۵۳۸ کیلومتر! که با توجه به تاریخ افتتاح آن در سال ۱۹۹۳، دستاورد قابل ملاحظه‌ای به شمار می‌رود. متروی شانگهای در سال بیش از ۲٫۵ میلیارد سرویس دارد.

  ۵- متروی لندن، انگلیس: ۲۷۰ ایستگاه

  london1 london2

  متروی مشهور لندن ابتدا در سال ۱۸۶۳ و به عنوان “راه آهن زیرزمینی” افتتاح شد، اما اولین خط برقی آن در سال ۱۸۹۰ به راه افتاد که این شبکهٔ مترو را تبدیل به اولین خط متروی جهان می‌کند. این شبکه هم چنین با طول ۴۰۲ کیلومتر در مقام سوم طولانی‌ترین خطوط مترو است و سالانه ۱۱٫۲ میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند.

  ۴- متروی سئول، کره جنوبی: ۲۹۶ ایستگاه

  seoul1 seoul2

  متروی سئول در سال ۱۹۷۴ افتتاح شد و در مجموع طول آن ۳۲۷ کیلومتر و بیشترین تعداد مسافر سالانه را دارد: ۲٫۵ میلیارد نفر!

  ۳- متروی مادرید، اسپانیا: ۳۰۰ ایستگاه

  madrid spain1 madrid spain2

  متروی مادرید با مجموع طولی حدود ۲۹۳ کیلومتر، در سال ۱۹۱۹ افتتاح شد. این شبکهٔ مترو تنها حدود ۵۰۰ میلیون مسافر در سال دارد (که از تعداد مسافران کل لیست کمتر است).

  ۲- متروی پاریس، فرانسه: ۳۰۳ ایستگاه

  paris1 paris2

  متروی پاریس که در سال ۱۹۰۰ افتتاح شد، در میان قدیمی‌ترین متروهای جهان لقب پنجم را دارد. این شبکه دارای ۳۰۳ ایستگاه و ۱٫۵ میلیارد نفر مسافر در مجموع طولی بیش از ۲۱۴ کیلومتر است.

  ۱- متروی نیویورک، آمریکا: ۴۲۱ ایستگاه

  new york city1 new york city2

  متروی مشهور نیویورک دارای بیشترین تعداد ایستگاه در میان شبکه‌های متروی جهان است. این شبکه در سال ۱۹۰۴ افتتاح شد و یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های متروی جهان است (هشتم). متروی نیویورک دارای مجموع طول ۳۷۳ کیلومتر، که در جهان چهارم است، و ۱٫۷ میلیارد نفر مسافر در سال است.

  ۵ امتیاز ۴/۵

  منبع فارسیکجارو

  منبع خارجی۱۰Most Today

   ارسال در حدود 5 روز قبل  ادامه مطلب »