آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
وزیر مالیه: افغانستان ۷۰ درصد تعهدات نشست بروکسل را عملی کرده است
بچه های خاکریز: اکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان می‌گوید که این کشور ۷۰ درصد تعهدات نشست بروکسل را عملی کرده اما کشورهای کمک‌کننده، به تعهدات شان در برابر افغانستان عمل نکرده‌اند.
آقای حکیمی که در نشست استماعیه امروز (دوشنبه، ۲۷ حمل) مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، هرچند در مورد اینکه کشورهای کمک‌کننده در کدام موارد به تعهدات نشست بروکسل عمل نکرده‌اند، جزئیاتی ارایه نکرد، اما تأکید ورزید که دولت افغانستان تلاش دارد تا برگزاری نشست ژنیف، ۳۰ درصد از تعهدات باقی‌مانده خود را نیز عملی کند.
نشست بروکسل در ماه میزان ۱۳۹۵ با اشتراک نمایندگان ۷۰ کشور و ۲۰ سازمان بین‌المللی برگزار شد و دو طرف بر سر حدود ۴۰ مورد توافق کردند. بیشتر این تعهدات در زمینه‌ی اصلاحات بود که باید از سوی دولت افغانستان عملی می‌شد.
کمک و مصرف پول از طریق بودجه‌ی ملی افغانستان یکی از مواردی بود که حکومت افغانستان و کشورهای کمک‌کننده روی آن توافق کردند.
حالا که نزدیک به دو سال از برگزاری نشست بروکسل گذشته، وزیر مالیه افغانستان می‌گوید که کشورهای حامی افغانستان به تعهداتش عمل نکرده‌اند.
کشورهای کمک‌کننده در نشست بروکسل تعهد کردند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۵.۲ میلیارد دالر امریکایی برای افغانستان در بخش اولویت‌های انکشافی کمک کنند که بخشی از این کمک‌ها از طریق بودجه ملی افغانستان به مصرف برسد.
برگزاری نشست ژنیو در مورد افغانستان
به گفته‌ی حکیمی، نشست آینده کشورهای کمک‌کننده به افغانستان در سطح وزرای خارجه، وزرای بخش توسعه‌یی و نمایندگان نهادهای کمک‌کننده برای افغانستان در ماه عقرب سال جاری در ژنیو پایتخت سویس برگزار خواهد شد.
این نشست با حضور سرمنشی سازمان مللی متحد، رییس جمهور افغانستان و ۷۲ وزیر خارجه و وزرای امور توسعه‌یی کشورهای کمک‌کننده و نماینده‌های ۳۵ سازمان بین‌المللی برگزار خواهد شد.
در این نشست جامعه جهانی به ادامه کمک‌های‌شان به افغانستان تجدید تعهد کرده و نیز تعهدات دولت افغانستان را بررسی خواهند کرد.
وزیر مالیه گفت که آجندای نشست ژنیو ترتیب شده و قبل از آن، در ماه سرطان سال جاری یک نشست مقدماتی به‌منظور برگزاری نشست ژنیو در کابل برگزار می‌شود.
همچنین، وزیر مالیه در نشست امروز مجلس در مورد چگونگی آغاز کار پروژه‌های توسعه‌یی توسط واحدهای مستقل بودجه‌ی و برنامه‌های اصلاحی در گمرکات به نمایندگان گزارش ارایه کرد.
نمایندگان مجلس پیش از این نگرانی‌های را در مورد عدم شروع کار پروژه‌های توسعه‌یی در کشور مطرح کرده بودند. نمایندگان هم‌چنین ادعا دارند که وزارت مالیه هم‌اکنون حقوق چند ماهه مأموران ادارات دولتی را پرداخت نکرده است.
اکلیل حکیمی گفت براساس اصلاحاتی که در این وزارت به‌وجود آمده، صلاحیت مصرف بودجه به واحدهای مستقل بودجه‌ی داده شده و با عملی شدن این طرح، سرعت تخصیص و پرداخت بودجه، ۷۰ درصد افزایش یافته است.
آقای حکیمی پذیرفت که مصرف بودجه عادی تاهنوز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته اندک است ولی کار برخی پروژه‌های توسعه‌یی آغاز شده است.
با این وجود، عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس گفت که واحدهای بودجه‌ی باید در مورد عدم مصرف بودجه‌ی توسعه‌ی‌شان به مجلس پاسخ بگویند. ارسال در حدود 9 ماه قبل  ادامه مطلب »