آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
سلاح محبوب خلافکاران آمریکایی! | بچه های خاکریز|مجله تصویری سلاح

مجله تصویری سلاح- تامسن نوعی مسلسل دستی آمریکایی بود که توسط جان تی. تامسن در سال ۱۹۱۸ ساخته شد. به دنبال اصلاحیه هجدهم قانون اساسی آمریکا مبنی بر ممنوعت فروش، تولید و جا به جایی الکل بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۳، این سلاح به محبوبیت زیادی میان خلافکاران کشور دست یافت! بدین ترتیب مشاهده مسلسل دستی تامسن در رسانه های آن دوران و البته فیلم های گانگستری هالیوود مورد عجیبی نیست! زیرا نه تنها توسط خلافکاران، بلکه به وسیله مامورین اجرای قانون نیز مورد استفاده قرار می گرفت. این سلاح عناوین غیر رسمی دیگری از جمله “شیکاگو پیانو” و “شیکاگو استایل” هم دارد.

مسلسل دستی تامسن به واسطه دقت قابل توجه، حجم بالای نواخت آتش خودکار و همچنین کارتریج بزرگ .۴۵ ACP تبدیل به گزینه ای مناسب برای نیروهای پلیس و سربازان آمریکایی نیز شد. البته این محبوبیت تنها به علت عملکرد خوب سلاح نبوده است و باید به نقش موثر آن در دوره ممنوعیت(که بالا بدان اشاره شد) و جنگ جهانی دوم نیز اشاره کرد. مجموعه عوامل نام برده سبب شده اند که مسلسل دستی تامسن در شمار شناخته شده ترین تسلیحات نظامی تاریخ دسته بندی شود. هرچند نسخه اصلی تمام خودکار تامسن دیگر تولید نمی شود، اما همچنان مدل های نیمه خودکار متعددی در دست طراحی و ساخت هستند. این دسته از تسلیحات جایگزین ظاهر مشابهی با مدل اصلی دارند اما تغییرات مختلفی به منظور هماهنگی هرچه بیشتر با قوانین ساخت اسلحه در آمریکا لحاظ شده است.

 

 

طراحی و توسعه

همانطور که گفته شد، مسلسل دستی تامسن توسط ژنرال آمریکایی جان تی. تامسن به عنوان یک تفنگ تهاجمی نیمه خودکار ساخته شد. وی به دنبال توسعه روشی بود که به کمک آن سلاح فارغ از پیچیدگی مکانسیم وابسته به گاز و لگد، قادر به حفظ عملکرد خود باشد. در نهایت مسلسل دستی تامسن نخستین مراحل توسعه خود را در شهر کلیولند ایالت اوهایو پشت سر گذاشت. از طرفی مشخص شد که تنها کارتریج مناسب و البته در دسترس برای این سلاح، .۴۵ ACP است.

تامسن برای اولین بار تحت عنوان M1921 وارد خط تولید خود شد. گفته می شود که مهم ترین علت سطح فروش پایین سلاح، هزینه های بالای تولید آن بوده است. برای مثال این سلاح در سال ۱۹۲۱، ۲۰۰ دلار قیمت گذاری شد (معادل ۲،۷۴۴ دلار سال ۲۰۱۷). از این رو تنها تعداد محدودی از تامسن های M1921 به سرویس بازرسی پستی آمریکا و همچنین سپاه تفنگداران دریایی این کشور فروخته شد. علاوه بر این در سال ۱۹۳۸، مسلسل های دستی تامسن توسط ارتش آمریکا نیز مورد استفاده قرار گرفتند. البته دو نوع تامسن SMG برای ارتش در دسترس بود:

– مدل M1928A1 مجهز به باله های خنک کننده در قسمت لوله سلاح.

– مدل M1 و M1A1 که فاقد سیستم خنک کننده و تنها قادر به کار با خشاب های جعبه ای بودند.

بیش از ۱٫۵ میلیون قبضه مسلسل دستی تامسن ارتشی، طی جنگ جهانی دوم تولید شد.

نخستین نسخه های تامسن (مدل ۱۹۱۹) نواخت آتش چرخشی بالایی تا حداکثر ۱،۲۰۰ دور در دقیقه داشتند. این در حالی است که نواخت آتش مدل های ۱۹۲۱، ۸۰۰ دور در دقیقه بود. در سال ۱۹۲۷ نیروی دریایی آمریکا ۵۰۰ مسلسل دستی تامسن با نواخت آتش پایین تر سفارش داد. بدین ترتیب نواخت آتش ۸۰۰ دور در دقیقه در مدل ۱۹۲۸ مخصوص نیروی دریایی، به ۶۰۰ دور در دقیقه کاهش یافت. حتی مدل های M1 و M1A1 نیز که بعدتر تولید شدند، نواخت آتش میانگین معادل ۶۰۰ دور در دقیقه داشتند. در مقایسه با مسلسل های دستی مدرن تر، تامسن .۴۵ مقداری سنگین تر و نیازمند تمیزکاری مداوم بود. این دو مورد از جمله اصلی ترین شکایاتی به شمار می رفت که توسط اپراتورهای ارتش آمریکا گزارش شد.

مسلسل های تامسن بسته به نوع مورد نظر، جداسازی متفاوتی خواهند داشت. برای مثال قطعات مدل های M1 مربوط به دوران جنگ جهانی دوم و همچنین RPB در مقایسه با مدل M1921 با راحتی بیشتری جداسازی می شوند. مدل ۱۹۲۸ با جدا کردن قنداق، به راحتی پیاده سازی خواهد شد. پس از آن تنها کافیست قطعات داخلی از جای خود برداشته شوند و عملیات تمیز کاری به اجرا درآید. مجددا به راحتی می توان تمامی بخش ها را نیز سر هم کرد.

 

 

شماری از اصلی ترین مدل ها

– Persuader and Annihilator: این ها دو مدل تجربی اصلی از مسلسل های دستی تامسن بودند. مدل Persuader هیچ گاه به طور کامل تکمیل و وارد خط تولید انبوه خود نشد. مدل Annihilator توانست ده پروتوتایپ تولیدی را به خود اختصاص دهد و لازم به ذکر است که از نظر ظاهری نیز شباهت بیشتری با مدل های جدیدتر داشت. این مدل در ابتدا مجهز به خشابی با ظرفیت ۲۰ دور از مهمات بود اما چندی بعد ظرفیت های بالاتر ۵۰ و ۱۰۰ دور نیز موجود شد.

– مدل ۱۹۱۹: این مدل ظاهر تکمیل شده نسخه های مدرن تر تامسن را به همراه داشت و برنامه تولید آن به فقط ۴۰ واحد محدود شد. مدل ۱۹۱۹ از نواخت آتش چرخشی بسیار بالا معادل ۱،۵۰۰ دور در دقیقه بهره می برد. جالب است بدانید که واحد پلیس نیویورک مهم ترین خریدار M1919 محسوب می شود.

– مدل ۱۹۲۱: این مدل اولین نسخه تولیدی اصلی از مسلسل های تامسن به شمار می رود. ۱۵ هزار واحد ۱۹۲۱ توسط کمپانی کلت تولید شد. به علت چوب به کار رفته با کیفیت بالا و همچنین قطعات مکانیکی منحصر به فرد در ساخت M1921، این سلاح با قیمت خرده فروشی حدودا ۲۰۰ دلار نمونه ای گران قیمت محسوب می شد.

– مدل ۱۹۲۳: این مدل یک مسلسل دستی سنگین بود که اساسا برای استفاده توسط ارتش آمریکا معرفی شد. مدل ۱۹۲۳ مجهز به کارتریج قدرتمند تری تحت عنوان .۴۵ رمینگتون- تامسن بود.

– مدل ۱۹۲۱AC: قیمت این مدل در مقایسه با ۱۹۲۱ (۲۰۰ دلاری)، قیمت کمتری داشت (۱۷۵ دلار).

– مدل ۱۹۲۸: این مدل نخستین نسخه ای بود که به طور گسترده توسط نیروهای ارتشی، نیروی دریایی و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

مشخصات مسلسل دستی تامسن کالیبر .۴۵

– نوع: مسلسل دستی

– محل تولید: آمریکا

– خدمت نظامی: از سال ۱۹۳۸ تا ۱۹۷۱ (به طور رسمی توسط ارتش آمریکا) و از سال ۱۹۳۸ تاکنون در کشورهای دیگر

– طراحی شده به سال: ۱۹۱۷ الی ۱۹۲۰

– تولید کننده: Auto-Ordnance Company

– تعداد ساخته شده: حداکثر ۱٫۷۵ میلیون قبضه از تمامی مدل ها

– وزن: ۴٫۹ کیلوگرم در حالت خالی؛ M1928A1

– طول: ۸۶۰ میلی متر؛ M1928A1

– طول لوله: ۲۶۷ میلی متر

– کارتریج: .۴۵ ACP

– نواخت آتش: ۶۰۰ الی ۷۲۵ دور در دقیقه؛ M1928

– برد موثر شلیک: ۱۵۰ متر

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

 

 ارسال در حدود 4 ماه قبل  ادامه مطلب »